Bu Blogda Ara

20 Eylül 2010 Pazartesi

Altın Fonu Nedir ?

07 Mart 2010 tarihinde yayınlanmıştır.


"ALTIN fonu nedir?" Altın fonu gün geçtikçe gelişen sermaye piyasasının bize sunduğu en son mucizelerden biridir. Bu tür fonlar altın fiyatlarındaki değişimlerden kazanç elde etmemiz için yaratılmış, küçük yatırımlarla her an kolayca alıp satılabilen, kaydileştirilmiş olmasının verdiği kolaylıkla fiziki ağırlığının yükümlülüğünden bizi kurtarmış finansal piyasaların nadide enstrümanıdır.


Günümüzde hane halkının büyük bölümü YASTIK ALTI olarak tabir edilen yatırım yöntemini kullanmaktadır. Bu YASTIK ALTI dediğimiz yatırımların genelde 2 büyük oyuncusu vardır. Bunlar döviz ve altındır. Özellikle, eski insanlar ALTIN yatırımının takipçilerindendir, ellerine para geçtiği anda altına yatırmışlardır ve hala yatırmaya devam etmektedirler. Son 50 yılda ALTIN’ın getirdiği kazancı düşünürsek, kendi kendime diyorum ki eskiler işi biliyormuş.


Özellikle son yıllarda yaşanan altın fiyatlarındaki yükseliş, insanları bu alanda yatırımlarını arttırmaya itmiştir. Sermaye piyasasındaki gelişmeler artan talebe bağlı olarak altın benzeri yeni finansal enstrümanların yaratılmasında etkili olmuştur. Altın, fiziksel açıdan ağır ve taşıma riski yüksek bir yatırım aracı olduğundan bankalar bu alanda var olma çabası içine girmişler ve arka arkaya çıkardıkları ALTIN fiyatlarına endeksli fonlarla altına yatırım yapmayı seven insanları çekmeye çalışmışlardır.


"Altın fonu nedir?" değerini altın fiyatlarından alan finansal bir estrümandır. Yani alınan altın fonu ne kadarlık bir altın ağırlığını temsil ediyorsa, sanki o ağırlıkta bir altına fiziksel anlamda sahipmişiz gibi işlem yapabiliriz. Kar veya zarar altın fiyatlarındaki değişimlere göre farklılık gösterir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Ekonomik Takvim

Canlı Ekonomik Takvim Investing.com Türkiye tarafından sağlanmaktadır, lider finans portalı.