Bu Blogda Ara

25 Temmuz 2012 Çarşamba

Kapasite Kullanım Oranı Nedir? (Temmuz Ayı Kapasite Kullanım Oranı)


İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı (KKO) çalışması, imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinin anket döneminde mevcut fiziki kapasitelerine göre fiilen gerçekleşen kapasite kullanımlarının alınmasını açıklamaktadır. Söz konusu veri, imalat sanayi üretimindeki gelişmeler için öncü gösterge olma özelliği nedeniyle karar alıcılar açısından önemli bir göstergedir.

Raporda sunulan kapasite kullanım oranları, 2007 yılında Resmi İstatistik Programı (RİP)’na dahil edilen aylık İktisadi Yönelim Anketi (İYA)’nde yer alan kapasite kullanım oranı sorusuna verilen yanıtların ağırlıklı ortalaması alınarak hesaplanmaktadır. İYA yöntemi ve kullanılan ağırlıklandırma konusunda ayrıntılı bilgi İYA’ya ilişkin Yöntemsel Açıklama notunda verilmektedir.

KATILIMCI PROFİLİ
2012 yılı Temmuz ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 2590 işyerine "İktisadi Yönelim Anketi" formu gönderilmiş, 2082 katılımcıdan yanıt alınmıştır. Yanıtlama oranı yüzde 80,4 olmuştur.

MAL GRUPLARINA GÖRE KAPASİTE KULLANIM ORANI                                    
Mal  gruplarına  göre  kapasite  kullanım  oranlarında,  geçen  yılın  aynı  ayına göre dayanıksız tüketim malları ve ara mallarında artış görülürken, yatırım malları ve dayanıklı tüketim mallarında düşüş görülmüş, gıda ve içeceklerde ise değişiklik gözlenmemiştir.

TEMMUZ AYINDA KAPASİTE KULLANIM ORANI  74,8 OLDU !İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı Temmuz ayında, geçen yılın aynı ayına göre 0,6 puan azalarak yüzde 74,8 seviyesinde gerçekleşti. 
Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, aynı ayda İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre değişmeyerek yüzde 73,0 seviyesinde gerçekleşti.
   
Mal gruplarına göre kapasite kullanım oranlarında, geçen yılın aynı ayına göre dayanıksız tüketim malları ve ara mallarında artış görülürken, yatırım malları ve dayanıklı tüketim mallarında düşüş görüldü, gıda ve içeceklerde ise değişiklik gözlenmedi.


FinansTeknik.com
Finans Teknik.com


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Ekonomik Takvim

Canlı Ekonomik Takvim Investing.com Türkiye tarafından sağlanmaktadır, lider finans portalı.