Bu Blogda Ara

28 Mayıs 2013 Salı

Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR, Türkiye’nin notunu artırdı.

JCR Türkiye’nin kredi notunu iki kademe birden artırarak BB’den BBB-‘ye yükselttiğini açıkladı. Türkiye böylelikle üçüncü "yatırım yapılabilir" notunu almış oldu.

Kurumdan yapılan açıklamada, "Türkiye, oldukça olumsuz uluslararası ortamın getirdiği zorluklarla başarılı şekilde başa çıktı. Finansal sistemde kayda değer kırılganlık yok. Türkiye'nin finans sisteminin gücü, pozitif bir faktör olarak değerlerdiriliyor” ifadelerine yer verildi.

Türkiye'nin 2012 yılında net ihracatını artırdığını ve işsizlik oranını düşürdüğünü belirten JCR, bu durumun Türkiye'nin güçlenen büyüme potansiyeline işaret ettiğini vurguladı.

JCR, Türkiye'nin uluslararası alanda varlığının da Avrupa, Asya ve  Ortadoğu bölgesi için kültürel ve jeopolitik önemine bağlı olarak  arttığını ifade etti.

JCR, enflasyon, cari işlemler açığı ve zayıf döviz rezervlerinin endişe yaratmaya devam ettiğini, Türkiye'nin tasarruf oranını artırma ve ithal enerjiye bağımlılığını azaltma konusunda önünde gitmesi gereken uzun bir yol olduğunu da vurguladı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Ekonomik Takvim

Canlı Ekonomik Takvim Investing.com Türkiye tarafından sağlanmaktadır, lider finans portalı.