Bu Blogda Ara

2 Aralık 2013 Pazartesi

Günün Öne Çıkan Başlıkları 02/12/2013

BIST 100, ABD verisiyle düştü !

BIST 100 haftaya düşüşle başlarken %1,05 kayıpla, günün en düşük seviyesi olan 74.951 puanla günü tamamladı.

ABD’de açıklanan Kasım ayı ISM imalat sanayi endeksi 57,3 ile beklentilerin üzerinde ve Nisan 2011’den bu yana en yüksek düzeyde açıklandı. (Beklenti: 55,1) Endeksin 50’nin üstünde bir değer alması büyümeye, altında bir değer alması ise sektörde daralmaya işaret ediyor. Verinin ardından dolar, Euro ve yen karşısında değer kazandı. USD/TL’deki yükseliş %1’e ulaşırken EUR/USD paritesindeki düşüş de kurlardaki yükselişi destekledi. Olumlu gelen Euro bölgesi PMI verileri paritenin 1,3620’lerden 1,3550’nin altına gerilemesinde etkili oldu. USD/TL 2,04 seviyesinde.

Altın %1’i aşan kayıpla 1218 dolara gerilerken, brent petrol 112 dolara çıktı.

ABD 10 yıllık vadeli hazine tahvilinin faizi %2,79 seviyesinden işlem görüyor.

ABD’de bu Cuma açıklanacak tarım dışı istihdam verisi yakından izlenecek. Veri, Fed’in bu ayki faiz toplantısındaki kararlarında etkili olabilir. Fed toplantısı 17-18 Aralık’ta.

PMI verileri iyi gelmeye devam ediyor.

PMI (Purchasing Managers’ Index – Satın Alma Endeksi), şirketlerin satın alma yöneticilerinin mal ve hizmet satın alma eğilimlerini gösteren bir göstergedir. Bugün itibariyle açıklanan güncel PMI endekslerinin son durumu işlerin iyiye gittiğine işaret etmekte.

Türkiye’de, Mevsimlik etkilerden arındırılmış HSBC Türkiye İmalat Satın alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Kasım ayında 55,0’e yükselerek, Mart 2011’den bu yana en yüksek seviyeye erişmiş oldu.

Euro bölgesi’nde, Kasım ayı imalat sektörü PMI 51,6 ile beklentilerin üzerinde ve Haziran 2011’den bu yana görülen en yüksek seviyelerde.

ABD’de, Kasım ayı imalat sektörü PMI verisi ise; 54,7 ile beklentilerin üzerinde geldi.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) yeni tedbirleri değerlendiriyor.

BOJ mevcut politikası kapsamında zaten en büyük alıcı konumunda. Önümüzdeki dönemde  Japon devlet tahvili piyasasında tahvil alım miktarının daha da arttırılabileceği belirtiliyor. BOJ, ekonomiyi destekleme adına halen ayda 70 mio usd tahvil satın almakta. Enflasyonu  iki yıl içinde %2 düzeyine yükseltmek için nisan ayından beri tahvil alımlarını kullanarak para arzını iki katına çıkarmayı hedefliyor.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Ekonomik Takvim

Canlı Ekonomik Takvim Investing.com Türkiye tarafından sağlanmaktadır, lider finans portalı.