Bu Blogda Ara

21 Ekim 2010 Perşembe

Bankaların İşlem Masrafı (Bkz.HARAÇ KESMEK)

Bankalar terminolojide para alıp para satarak aracılık rolü üstlenen ve bu tür işlerden kazanç elde eden kuruluşlardır. Parayla işi olan herkesin yolu mutlaka bankadan geçer. Kimi maaşını çekmek için, kimi ödeme aracı olarak kullandığı kredi kartı için, kimi tasarruflarını güvenli bir yerde saklama maksadıyla kullandığı mevduat ürünleri için, kimi kredi kullanmak yoluyla borçlanarak, kimi de bir yerden bir yere para transferi yapmak maksadıyla bir şekilde bankaya bulaşır.

Malum bankaların en önemli gelir kaynağı faiz gelirleridir. Tasarruf sahiplerinden topladıkları mevduatlara az faiz vererek, kullandırdıkları kredilerden yüksek faiz alarak aradaki farktan nasiplenirler. Ne güzel iş aslında alan razı, veren razı aracılık rolüyle dünya kadar malı götürüyorlar. Haklarıdır götürsünler de. Ama amaçları dışı milletten haraç gibi masraf kesmeleri hiç etik bir davranış değil açıkçası.

Gazetelerde sürekli görürüz 30 liralık eft için 30 lira masraf kesen bankaların haberlerini. Vadesiz mevduata 40-TL hesap işletim masrafı kesilmesi veya kredi çekerken dosya bedeli adıyla alınan masrafları. Ben dün başıma gelen bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Geçtiğimiz ay ilk defa bir kamu bankasından kredi çektim. Malum çalışan insan için bu tür işleri öğlen tatilinde yapabiliyoruz. Bu yüzden işyerime yakın bir şubeden kredi çektim. Kredinin ilk taksidinin günü geldiğinde izindeydim. Krediyi ödemek için evimin yanında aynı bankaya ait bir şubeye gittim. Kredimi ödemek istediğimde, benden ekstra 5-TL masraf istediler. Benim bildiğim bankanın hangi şubesine gidersen git “kendine ait” hesap – kredi veya kredi kartı ile ilgili bir işlemde masraf istenmez. Kendi kredimi ödemek için masraf talep eden bankayı buradan ifşa ediyorum bu banka VAKIFBANK’tır. Kendi kredimi masrafsız yatırabilmem için krediyi hangi şubeden çekmiş isem o şubeye gitmem gerekiyormuş. Gitmeye kalksam gidiş dönüş parası 5-TL den fazla zaten. Gişedeki memura sordum ne yapabilirim diye, krediyi çektiğim şubedeki vadesiz mevduatıma parayı masrafsız yatırabiliyormuşum. Günü geldiğinde kredi otomatik olarak hesaptan tahsil ediliyormuş. Şimdi diyebilirsiniz; işini halletmişsin daha ne istiyorsun.

1) Bir problem olur da kredi hesaptan otomatik ödenmezse ben bunu bir dahaki ay öğreneceğim. Durduk yere kredi puanım düşer bir dahada kredi çekmeye gittiğimde hayatım boyunca karşıma çıkar. Banka sistemlerinde buna benzer hataların olduğunu biliyoruz. Otomatik ödemede faturası ödenmeyip zarara uğradığını duyduğum çok insan var.

2) Ben kredilerimi her zaman bir ay önceden öderim yani erken ödeme yaparım, bu sayede neredeyse bir takside yakın faizi ödememiş olurum. Kredi taksidini direkt ödeyemediğim için zarardayım. Böyle birşey bankanın aklına bile gelmez ama benim için önemli bir sorun.

1 yorum:

  1. Artık bankalardan kendi hesabımızdan para çekerken veya para yatırırken bile masraf kesiyor. Allah bankaların eline düşürmesin benim kredi bitene kadar neler çektim

    YanıtlaSil

Ekonomik Takvim

Canlı Ekonomik Takvim Investing.com Türkiye tarafından sağlanmaktadır, lider finans portalı.