Bu Blogda Ara

18 Ekim 2010 Pazartesi

Japon Yeni ZEDE ler


17 Eylül 2010 tarihinde yayınlanmıştır.
 
Bugün bütün haber sitelerinde ortak bir haberle karşılaştım. Japon Yeni Zede ler hakkında hazırlanan bu haber noktasına virgülüne kadar değiştirilmeden her yere servis edilmiş. Zamanında Japon Yeni’nin cazibesine kapılıp konut kredisi çeken 200 binin üzerinde vatandaşın zor durumda olduğunu iddia eden haberde mağdur olduklarına inanan bu kişilerin hükümetten çözüm beklediği belirtilmiş. (Dalgalı döviz kuru tartışmalarının yapılmaya çalışıldığı bir durumda)

Müşterilerine kredi vermek için her yolu deneyen kimi bankalar ve emlak şirketleri, 2007 yılından itibaren TL ve diğer döviz kurlarına göre daha cazip olan Japon Yeni ile kredi vermeye başlamıştı. Japon Merkez Bankası'nın belirlediği faiz yüzde 0 olunca, piyasalardan yüzde 1 gibi düşük faizlerle borçlanmak mümkün olmuştu. Birçok kişi Yen borçlanıp konut satın aldı. Özellikle 2002-2007 döneminde Japon Yeni cinsinden borçlananlar ciddi avantajlar elde etti. Japon Yeni; TL, Dolar ve Euro cinsi kredi faizlerine kıyasla büyük avantaja sahipti. 2007 yılından itibaren kur da önemli yükselişler yaşanması tüm bu avantajları ortadan kaldırdı.


17 Eylül 2007 de 100JPY karşılığı TL 1,10-TL
17 Eylül 2008 de 100JPY karşılığı TL 1,19-TL
17 Eylül 2009 da 100JPY karşılığı TL 1,61-TL
17 Eylül 2010 da 100JPY karşılığı TL 1,74-TL

Yukarda 100JPY nin yıllar itibariyle TL karşılığı verilmiştir. 2007 yılında alınan 200 bin TL lik kredi borcu 2010 yılında 320 bin TL haline gelmiş durumda. JPY krediler genelde konut kredisi olarak kullanıldığından uzun dönemde kur riskine karşı oldukça savunmasız durumdadır. Finans literatüründe buna “KUR RİSKİ” denilmektedir. Uzun vadeli döviz işlemlerinde her zaman kur riski mevcuttur. Bu nedenle bu tür işlere girenler ciddi finansal hesaplamalar sonucu belli öngörülerle hareket etmek zorundadır. Hayatı boyunca JPY görmemiş cahil insanların bu tür krediler alarak kendilerini borca sokması sadece kendilerinin suçudur. Mağduriyet söz konusu değildir. Akılsız başlarının cefasını şimdi aileleriyle beraber çekmektedirler. Bir de utanmadan hükümetten yardım dilemektedirler. Oh ne güzel dünya biz de gidip 500bin TL kredi çekelim ödemeyelim hükümette bize yardım etsin böyle şey düşünülebilir mi?

Daha 10 yıl öncesine kadar Dolar ve Mark her gün yükseliyordu. Dövizle borçlanmak ne demek, Dolar ve Mark yatırım aracıydı. Hatta bazıları o dönemlerde bankadan TL kredi çekip dövize yatırıyordu. Herkes kendini sağlama almak için aile-dost arasında bile birbirine dövizle borç veriliyordu. O dönemleri unutmamak gerekir. Ekonomi Türk bloğunda sürekli tasarruf yapın, tasarruflarınızı iyi değerlendirin, sigorta yaptırın, finans ve ekonomi hakkında az da olsa kendinizi geliştirin, risklerini minimize etmeden iş yapmayın, bunları yapamıyorsanız en azından “Geliriniz hangi para birimi ise o para birimi ile borçlanın” mesajları verilmekte. Sanırım kendini mağdur hissedenlere ve henüz daha mağdur olmamışlara bu mesajları iletmeye çalışmaktan daha büyük bir yardım olamaz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Ekonomik Takvim

Canlı Ekonomik Takvim Investing.com Türkiye tarafından sağlanmaktadır, lider finans portalı.