Bu Blogda Ara

5 Ekim 2010 Salı

O Tuşa Basan Tombul Parmak Hangi Parmak !

08 Mayıs 2010 tarihinde yayınlanmıştır.

Bildiğiniz üzere perşembe günü Dow Jones endeksi yarım saat içinde yüzde 9,2 gibi ciddi bir düşüş yaşadı. Özellikle P&G ve Accenture hisselerinin bir anda çakılması zaten “bir olay çıksa da yolumuzu bulsak” diye bekleyen traderların ekmeğine yağ sürmüş oldu. P&G hisseleri bir anda yüzde 37 düşerek 62 dolardan 40 dolara indi, ama 60.75 dolardan günü tamamladı. Accenture ise; 42 dolardan bir anda 1 sente indi ancak günü 41 dolardan kapadı. Maalesef ABD’de yaşamadığımız için olaya biraz uzak kalıyoruz. Piyasadaki düşüşün Türkiye saati ile akşam vakti olması olaya uzak kalmamızın bir başka etkeni. Gerçi o saatlerde herkes bir şeyler öğrenebilmek için birbirini arıyordu, nerden biliyorsun diye sormayın :=) Sonradan öğrendik ki parmağı baya şişman olan bir trader arkadaş M harfine basacakken B harfine basmışmış da milyonluk yerine milyarlık satış gerçekleştirmişmiş de zaten o anda Yunanistan’daki olayları büyük endişelerle canlı yayında izlemekte olan traderlar hep bir anda gaza gelmişmişler de satışa geçmişmişler. Zaten bilgisayar sistemlerinde de çok önceleri girdikleri fiyat düşüşlerine karşı zarar durdurma noktaları (stop loss) olan seviyeler geçilince serverlar da satışa başlamışmış, hatta biraz daha ileri giden haberlerde de bu otomatik satışları durdurmak için son anda serverların fişlerinin çekildiğini, citigrup’taki future işlemleri ve dolardan yen’e geçilmesi gibi bazı olayları da öğrenmiş olduk. Tüm bu olaylar neticesinde yarım saat içinde milyar dolarlık servet bir anda el değiştirmiş oldu.

Bu haberlere siz inandınız mı bilmiyorum ama ben inanmıyorum. Bu arada literatürümüze de “şişman parmak” olgusu yerleşmiş oldu, tuşa basan trader’a teşekkür ediyoruz.

Daha düne kadar mortgage krizinde basılan dolarların ABD’yi etkileyip etkilemeyeceği veya Goldman’daki şaibeli işlemler nedeniyle finansal sistemdeki denetim problemi tartışılırken, tam da piyasaların krizde kaybettiklerini büyük ölçüde geri aldığı bir dönemde, tesadüf eseri şimdiye kadar her nasılsa kimsenin fark etmediği bir olay Yunanistan’da aniden patlak verdi. Meğer Yunanistan o kadar borç batağındaymış ki Amerika’daki traderlara göre bir an önce konkordato ilan etmelilermiş, Avrupa Birliği çabuk önlem kararları alamamaktaymış, bu saatten sonra alsa da bir şey ifade etmeyecekmişmiş. Yakında sıra Portekiz’e ve İspanya’ya da gelecekmiş, hatta Japonya bile tehdit altındaymış. Geçtiğimiz haftadan beri bu kervana İtalya da katılmakta idi ancak son birkaç gündür hükümet yetkilileri olsun, derecelendirme kuruluşları olsun İtalya hakkında olumlu mesajlar vermekte ve borç krizinden uzak tutulmaya çalışılmakta. Magazini seven yurdum yayın organları olayları hikayeleştirerek o kadar güzel anlatıyor ki insanın birdaha dinleyesi okuyası geliyor.

Bu arada ABD’nin kriz ihraç politikasını görmezden gelmek mümkün değil, adamlar işi biliyorlar. Artık kriz Avrupa’nın krizi. Sırada Asya (özellikle ÇİN) ve Japonya var.

Cuma günü İMKB endeksi yüzde 5,52 düşerek günü 52.687’den kapattı. Yurdum insanı panikleme konusunda da ABD’li traderlar kadar başarılı. Ortada bizi bu derece etkileyecek bir olay olmamasına rağmen borsada ciddi düşüş yaşandı. Bu kadar düşüşün yaşanmasına rağmen piyasada para çıkışı yok, aksine para girişi olmuş. Yabancı yatırımcı oranında da ciddi bir değişim olmadığına göre bu işlemleri yerli yatırımcılarımız yapmış. Borsadaki düşüşün bir kısmını açıklamaya çalışırsak; Yunanistan’daki borç krizi ve diğer ülkelere sıçrama olasılığı haberleri en büyük etken. Malum Türkiye ihracatının çoğunluğunu Avrupa ülkerine yaptığından, bölgeyi etkisi altına alabilecek olası bir borç krizi, talepte daralmaya neden olacaktır, bu sebeple geleceği fiyatlayan İMKB’de düşüşlerin yaşanması oldukça doğal ancak ölçülü olması kaydıyla. İMKB’de yüzde 5,52’lik düşüşün bir başka nedeni ise, EURO’nun ABD doları karşısında devalüe olmasıdır. ABD’de satış dalgasından sonra EUR/USD paritesi 1,25 lere kadar inmiş, o sırada USD/TRY karşısında 1,62’lere fırlamıştı. Sabah açılışta USD/TRY 1,57 seviyelerindeydi, Allahtan bizim borsa o anda kapalıydı yoksa İMKB’deki düşüş çok daha fazla olabilirdi. Bu arada cuma günü VOB’ta İMKB 30 için uzun pozisyonu olanlar ciddi paralar kaybettiler. Bunu da ayrıca belirtmekte fayda var.

Bir parmak nelere kadir cuma günü herkes görmüş oldu, umuyorum başka parmaklar işin içine girmez de Avrupa’dan gelme ihtimali yüksek olumlu haberlerle piyasa tekrar zirveleri zorlamaya devam eder,

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Ekonomik Takvim

Canlı Ekonomik Takvim Investing.com Türkiye tarafından sağlanmaktadır, lider finans portalı.