Bu Blogda Ara

24 Ekim 2010 Pazar

Referandum Tansiyon Yaparmış

Dünya gazetesinde Alaattin Aktaş isimli bir yazar var, bugünkü yazısının başlığı “Sandık gitti tansiyon düştü!” ama bana göre sandık sonrası adamın tansiyonu çıkmış neyi nasıl yazdığının farkında değil. Yazının bir kısımını aşağıda okuyabilirsiniz, arzu eden tamamını da okuyabilir.

Tüm dünyada gidişatın olumluya döndüğü, ABD'nin küresel krizi atlattığı haberleri geldi. AB'deki kriz, korkulan ölçüde dallanıp budaklanmadı. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın ifadesiyle Türkiye'de hava güneşli, ama Balkanlar'dan bulut gelebilir. Ama kabul etmeli ki, Balkanlar'dan gelecek bulut Türkiye'deki güneşi çok uzun süreli ve tümüyle kapatacak güçte olacak gibi görünmüyor.

Her ne kadar referandumdan çok önceki dönemleri kapsıyor olsa da, bazı verilerin açıklanmasının bu döneme denk gelmesi de moralleri düzelten etki yaptı. Sanayide işgücü artıyordu; inşaat sektöründe ciro azalmış, ancak üretim artış göstermişti; dün de yazdık, ticaret ve hizmette ciro ikinci çeyrekte hem bir önceki yıla göre, hem bir önceki döneme rekor artışlar göstermiş, daha da önemlisi çeyrek bazında şimdiye kadar ulaşılmamış bir düzeye çıkılmıştı. Yani tüm göstergeler umut vericiydi, moral vericiydi; bunlara ek olarak her gün ülkenin birkaç şehrinde düzenlenen ve karşı tarafı müthiş geren mitingler de sona ermişti.

Bu arada eğer milletin morali yerine gelmiş de haberimiz yokmuş, ne referandummuş be kardeşim moral bozmuş bitmiş gitmiş haberimiz yokmuş:)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Ekonomik Takvim

Canlı Ekonomik Takvim Investing.com Türkiye tarafından sağlanmaktadır, lider finans portalı.