Bu Blogda Ara

22 Temmuz 2012 Pazar

%51 İhtimalle Parasal Genişlemeye Doğru

Geçtiğimiz hafta, FED Başkanı Bernanke’nin Senato’da yaptığı yılın ilk yarısının değerlendiren sunumu öncesinde küresel mali piyasalar yeni bir parasal destek paketini fiyatlamaya başlamıştı. Bu nedenle piyasalara bir miktar iyimserlik hakimdi. Ancak, Senato’nun bu tarz teşvik paketlerine karşı olduğu biliniyor. Zaten Bernanke’nin Senato ve Kongre’de yaptığı önceki sunumlarda yeni bir parasal genişlemeye gitme yönünde herhangi bir işaret vermediği de ortadaydı. Dolayısıyla bu konuşmaya çok fazla bel bağlanmaması gerektiği konusunda herkes hemfikirdi. Bu yüzden Bernanke’nin tüm opsiyonların masada olduğunu belirteceği ancak somut bir parasal genişleme açıklaması yapmayacağını tahmin etmek zor olmadı.

ABD’den gelen zayıf perakende satış verisi ve IMF’nin ekonomik büyümeye ilişkin olumsuz tahminleri sonrasında bu parasal genişleme ihtimalinin daha da arttığını söyleyebiliriz aslında. Yeni bir parasal genişleme sinyali ABD Doları’nı zayıflatıp risk iştahını artıracak ve bu sayede diğer finansal enstrümanların getirisini destekleyecektir. Bu yüzden geçtiğimiz hafta piyasalarda benzer yönde bir hareket gözlemledik. EURUSD paritesi 1.2310 ile son bir haftanın en yüksek düzeyine ulaşırken emtialar, hisse senetleri ve gelişmekte olan ülke para birimleri de hatırı sayılır bir oranda değer kazandı.

(FED) Başkanı Bernanke’nin uzun konuşmasının büyük bir bölümü piyasalarda hayal kırıklığına neden oldu zira merakla beklenen parasal genişleme hakkında ipucu dahi vermedi. Sadece her zaman dile getirdiği “tüm opsiyonlar masanın üzerinde” ifadesini kullanarak umut vermeye devam etmiş oldu. Bu nedenle de konuşması sonrasında piyasalar satış baskısına maruz kaldı. Mesela, 1.2300’e yakın seviyelerden işlem gören EURUSD paritesi hızlı bir şekilde 1.2200’nin altına geriledi. Hisse senedi piyasaları, emtialar ve para birimleri de benzer bir tepki gösterdi.

Sunumun sonlarına doğru yapılan soru-cevap bölümünde ise aşağıdaki başlıklar ön plana çıkmış oldu;
a) Yüksek enflasyon hedeflenmesi, 
b) İskonto faizlerinin indirilmesi, 
c) Düşük oranda faiz taahhüdünün uzatılması, 
d) Devlet ya da Mortgage cinsi tahvil alımı, 
e) FED’e park eden paraya düşük faiz ödenmesi,
Bunların hiçbirisi yeni olmasa da Bernanke’nin parasal destek anlamına gelebilecek ifadeler kullanması mali piyasalardaki satışların önemli bir kısmının geri alınmasına yardımcı oldu. 1.2200’nin altına gerileyen EURUSD kısa sürede yeniden 1.2300 seviyesine yaklaştı.

Bernanke’nin mali piyasaların beklentilerini tam anlamıyla karşılayamadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Seçimler yaklaşırken FED’in oyuna fazlasıyla dahil olup ekonomiyi desteklemesine Cumhuriyetçiler tarafından şiddetle karşı çıkılıyor. Bu kapsamda, Bernanke’nin ikinci gün yaptığı sunum daha da önemliydi zira Meclis’te Cumhuriyetçiler daha çoğunlukta...

Almanya Başbakanı Merkel’in Euro’nun zor durumda olduğu ve henüz kapsamlı bir çözüm önerisi bulunamadığına ilişkin itirafına rağmen bir yandan ABD’de gelen güçlü şirket bilançoları, diğer yandan merkez bankalarından beklenen parasal destekleme adımları piyasaları olumluda tutmaya yetiyor. ABD Merkez Bankası Başkanı Bernanke Para Politikası Komitesi’nde yaptığı açıklamada önceki güne ilave olarak yeni bir sinyal vermese de tüm opsiyonların masada olduğunu yineleyerek piyasaları dengede tutmayı başardı.

Son söz;
EURUSD paritesinde 1.2330-1.2350 seviyesi yukarı yönde kırılamadıkça 1.2150’ye doğru bir hareketin yinelenme ihtimali artıyor.


FinansTeknik.com
Finans Teknik.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Ekonomik Takvim

Canlı Ekonomik Takvim Investing.com Türkiye tarafından sağlanmaktadır, lider finans portalı.