Bu Blogda Ara

12 Ağustos 2012 Pazar

Türkiye'nin Not Artırımı Beklentisi Artıyor

Geçtiğimiz hafta açıklanan Haziran ayı sanayi üretimi beklentilerle uyumlu geldi. Ancak, mevsimsel etkilerden arındırılmış datanın negatif yönlü olması piyasada moralleri bozmaya yetti. 

2 yıldan beri Merkez Bankası’nın izlediği sıkı para politikası ve ihracat pazarlarında yaşanan daralma bu durumun ana nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Son dönemde yaşanan iyileşmelere rağmen enflasyon ve cari açık rakamları hala hedeflenen noktadan oldukça uzakta.

Merkez Bankası, bu durumun farkına varmış olacak ki açıklamalarına da yansımış durumda. Bu nedenle mevcut durumun bir süre daha devam edeceği, yılın son çeyreğinde ise faiz koridorunun üst kısmının aşağı çekilerek kademeli faiz indirimine gidileceği aşikar.


Son dönemde yurtdışı piyasalarda oluşan iyimser hava ve not artırımı sürecine girildiği beklentisiyle yabancı fonlar yönünü Türkiye’ye çevirmiş durumda. Tüm dünyada faizler sıfıra yaklaşırken hatta (-) eksi faizler görülmeye başlamışken Türkiye’nin oldukça cazip bir faiz oranı sunması yabancı fonların ilgisini çekmeye yetiyor. 

Döviz cephesinde ise, kısa vadede kar realizasyonları görülse de, döviz sepeti 2,00 seviyesinde, USD/TL kuru 1,7750-1,8100 seviyesinde dengelenmiş durumda. Önümüzdeki dönemde TL’nin bir süre daha değerlenmeye devam etmesini bekliyorum. EUR/USD paritesinde ise, 1,23-1,25 aralığı ön plana çıkıyor.


FinansTeknik.com
Finans Teknik.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Ekonomik Takvim

Canlı Ekonomik Takvim Investing.com Türkiye tarafından sağlanmaktadır, lider finans portalı.