Bu Blogda Ara

26 Temmuz 2013 Cuma

Merkez Bankası faiz koridoru üst bandını yükseltti…

Para Politikası Kurulu, faiz koridoru üst bandını (gecelik borç verme faiz oranını) 75 baz puan artırarak %7.25’e çıkarttı. APİ çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan gecelik borçlanma imkanı faiz oranı %6’dan %6.75’e yükseltildi.  Kurul, politika ve gecelik borçlanma faizinde ise bir değişikliğe gitmedi.

Merkez Bankası, bugünkü kararların ardından 22 Temmuz’da %5.14 olan fonlama maliyetini ek parasal sıkılaştırma yapması durumunda %7.25’e çıkarma imkanına sahip oldu.  

Ayrıca kurul kararı sonrası yapılan açıklamaya göre, ek parasal sıkılaştırma yapılan günlerde döviz satım ihalesi ve bankalara piyasa yapıcısı repo imkanı üzerinden fonlama yapılmayacak. Buna göre, ek sıkılaştırma yapılan günlerde piyasa yapıcısı bankalar da faiz koridoru üst bandı olan %7.25’ten fonlama sağlayacak. 

Yapılan açıklamada dikkati çeken noktalar;

·        Sermaye akımlarındaki zayıflama ve kredi artış oranlarının referans değerin üzerinde olduğu; böyle bir konjonktürde para politikası duruşunun sıkılaştırılmasının finansal istikrarı destekleyeceği kaydedildi.
 ·        Bir önceki nota göre en belirgin farklılık enflasyona önemli bir yer ayrılmış olması. Kurul, enflasyonu artıran birden fazla unsurun aynı dönemde ortaya çıkmasının enflasyon beklentilerini olumsuz etkilediğini düşünüyor. Kısa vadede enflasyonun olumsuz etkilenmeye devam edebileceği belirtiliyor. Kurul, bu gelişmelerin enflasyon üzerindeki etkilerinin büyük oranda geçici olacağını öngörmekle birlikte, fiyatlama davranışları üzerindeki olumsuz etkileri sınırlamak amacıyla ölçülü bir parasal sıkılaştırmaya gidilmesinin gerektiğini belirtiyor. Ayrıca enflasyon görünümü orta vadeli hedeflerle uyumlu olana kadar para politikasının temkinli duruşunun korunacağı; gerektiğinde ek parasal sıkılaştırmaya gidilebileceği kaydedildi.
 ·        Bir önceki notta para politikasında her iki yönde esnekliğin korunacağı ifadesi yer alırken; son notta TL likiditesi politikasının esnekliğinin artırılmasına karar verildiği belirtildi.
 ·        Bir önceki notta ihracatın zayıf küresel talep nedeniyle yavaşladığı ifadesi kullanılırken; son notta ihracatta ılımlı bir büyüme gözlendiği ifade edildi. Emtia fiyatları cari işlemler açığı artışını sınırlayıcı bir etki olarak belirtilmedi. Altın hariç cari işlemler açığının yatay seyrettiği kaydedildi.

Merkez Bankası’nın kısa notundan enflasyona ilişkin endişelerin arttığı görülüyor. Önümüzdeki aylardaki enflasyon gerçekleşmeleri, beklentilerdeki kötüleşmenin devam edip etmeyeceği, TL ve petrol fiyatlarının seyri Merkez Bankası’nın ek parasal sıkılaştırma sürecini belirleyecek.       

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Ekonomik Takvim

Canlı Ekonomik Takvim Investing.com Türkiye tarafından sağlanmaktadır, lider finans portalı.