Bu Blogda Ara

12 Aralık 2013 Perşembe

Günün Öne Çıkan Başlıkları 12/12/2013


BIST 100 günü %1,21 kayıpla 73.071 puan seviyesinden kapadı.

EUR/USD paritesi, gün içerisinde 1,3804 seviyesini test ettikten sonra tekrar 1,3750 seviyelerine çekilmiş durumda. Dolar7TL ise, gün boyu yükselerek 2,0470 seviyesine erişmiş durumda.

Altının onsu %1,87 kayıpla 1229 dolar seviyesinde seyrediyor. Brent petrol ise, 108,7 dolar seviyesine düşmüş durumda.

Piyasaların Kafası Oldukça Karışık, Fiyatlar Sanal

Önümüzdeki hafta yapılacak FED toplantısına ilişkin tedirgin bekleyiş devam ediyor. ABD’de haftalık işsizlik başvurularının beklentilerden kötü gelmesine karşın perakende satışlar verisinin beklentileri aşması küresel piyasalarda dolara olan talebi artırdı. ABD’den gelen olumlu veriler tahvil azaltımının başlayacağı endişelerini artırırken, olumsuz gelen veriler tedirginlikleri yatıştırmaya devam ediyor. Bu nedenle piyasanın kimyası bozulmuş durumda, kafalar oldukça karışık durumda. Bu nedenle olmadık nedenlerle olmadık fiyat hareketlerini görmek mümkün.

ABD’de Bütçe Krizi Çözüldü

ABD’de bütçe konusunda gelinen nokta beklentilere göre oldukça olumlu. Geçtiğimiz ay yaşanan siyasi kriz ile karşılaştırıldığında büyük bir aşama kaydedildiği ortada. Bütçe ve kısıntılar ile ilgili olarak sağlanan bu anlaşma sonrasında ABD’nin yakın bir gelecekte siyasi kriz yaşama ihtimali oldukça azalmış durumda. Orta ve uzun vadede olumlu bir gelişme olmakla birlikte kısa vadede FED’in atacağı adımlar üzerinde etkili olması nedeniyle piyasalarda olumsuz algılanıyor.

ABD’de 10 yıllık tahvil faizleri dünkü yükselişine devam ederek %2,88 seviyesine yükseldi.

Bankacılık sekötürü toplam tüketici kredileri geçtiğimiz yılsonuna göre toplamda %26’ya yakın artış göstermiş durumda. Yakın gelecekte sıkılaştırma politikaları en çok krediler tarafında kendini gösterecek gibi duruyor.


Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi Ekim’de artış beklentisine karşın %1,1 düşüş kaydetti. (Beklenti: +%0,3)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Ekonomik Takvim

Canlı Ekonomik Takvim Investing.com Türkiye tarafından sağlanmaktadır, lider finans portalı.